Kristianstad Handboll

Kristianstad Handboll

#meränbarahandboll

Inför Sverigecupen

2019-11-07 19:06
Saga, Malva och Emma är laddade inför helgen
Saga, Malva och Emma är laddade inför helgen

Hej Saga, Malva och Emma, ni har blivit uttagna till att spela i Skånelaget som spelar Sverigecupen i helgen, hur känns det?

Saga: Helgen ska bli kul och spännande med en ny upplevelse.

Emma: Det känns jättekul! Nya möjligheter och nya utmaningar som kan forma mig som spelare så tycker bara att det ska bli kul och lärorikt.

Malva: Det känns otroligt kul! Det känns otroligt mäktigt och spännande att man kommer spela med dom bästa 04:orna från Skåne, och det kommer bli en riktigt lärorik resa med laget!

 

Berätta lite om er själva.

Saga: Jag heter Saga Johansson och spelar i Kristianstad handboll. Och jag älskar att spela handboll och går i 9:an på Slättängsskolans handbollsprofil. Jag har spelat handboll i 6 år.

 

Emma: Jag är en 15årig tjej som spenderar flera timmar i veckan med handboll, både i skolan men också i klubben. Har fullt upp med både träningar och plugget så just nu händer det inte mycket mer än så. Annars umgås jag med mina vänner och familj så gott det går och så fort jag får tid hittar jag på något kul. Brukar också bara vara hemma som dem flesta andra och chilla med familjen.

 

Malva: Jag går i en handbollsklass i Kristianstad. En 15årig tjej som gillar att träna handboll och träffa lagkompisarna före och efter träningen. Jag är även en social person så jag gillar att träffa vänner och hitta på något kul, och definitivt inom handbollslaget!

 

Hur har uttagningen till Skånelaget gått till? Har det varit nervöst?

Malva: Vi har haft både träningar och matcher. Jag som spelare ger alltid 100% så för mig var det som en helt vanlig träning, men med lite nerver i kroppen såklart. När det gäller träningarna i helhet är jag super nöjd - jag gjorde bra träningar varje gång lite mindre bra ibland men sånt händer.


Vad är skillnaden mellan att spela i sitt klubblag och i Skånelaget?

Emma: I klubben är man mer samspelt. Man känner en annan slags trygghet och man gör allt tillsammans. Vi träffas ju minst 5 gånger om veckan så gemenskapen blir stark. I Skånelaget är det inte lika stort samspel men mycket kul att ha lärt känna alla spelare på så kort tid. Att vi fått ihop spelet känns bra ändå. Sen möts man ju på handbollsplanen så vi känner varandra. 

 

Hur mycket träning blir det i veckan?

Saga: Jag tränar 4 gånger i veckan med laget och sedan 2 gånger i veckan med skolan. Sedan ska jag försöka komma igång med att gymma minst en gång i veckan.

 

Vilka är era styrkor på handbollsplanen?

Saga: Min styrka på plan är försvarsspelet, jag är stark och gillar att kämpa.

 

Emma: Skulle väl säga att mina styrkor är min blick på spelet, skott och genombrott. Men finns hela tiden saker man kan göra bättre inom dessa områden.

 

Malva: Mina styrkor inom handbollen skulle jag nog säga min snabbhet, min fart framåt och mitt spelsinne. Jag är en mycket snabb spelare som tänker framåt snabbt och ser möjligheter att göra mål! Jag är även en bra lagspelare! Höjer de spelarna som jag spelar med!


Vet ni något om motståndet som ni ska möta i Sverigecupen?

Saga: Jag har inte så bra koll men många säger att Göteborg och Västergötland har bra lag.

 

Till sist, vad ser ni mest fram emot i helgen?

Saga: Jag ser fram emot att få spela med nya människor och möta nya lag. Och lära känna nya människor.


Emma: Ser såklart fram emot att få spela handboll och att få representera Skåne i en såpass stor turnering. Men också att få träffa nytt folk och umgås med människor man endast mött på planen. Det ska helt enkelt bli en otrolig upplevelse och får väl endast hoppas på det bästa!


Malva: Jag ser fram mot denna helg extremt mycket, känns som jag har väntat på denna helgen hela mitt liv. Och jag ska verkligen ta stund och njuta varje sekund när jag står på plan och utanför.


Stort lycka till önskar vi Saga, Malva och Emma! Kan man inte vara på plats i Nyköping och se det live går matcherna att köpa på solidsport. 

Nyhetsarkiv

Säsongskort och biljetter
Dbet
Myresjöhus Smålandsvillan
Livesport Expressen
#ViStällerUpp
Sparbanken Skåne
Nyskördade morötter
ABK
Kristianstadsbladet
T-kartor
Waipoint
KHK på Social media
Åhus Beach
Hummel
Clubhouse
MAXI
Wikan Personal
Wellness
Max Kristianstad
Coop
Karbin
Skånerevision i Skåne-län AB
Stöd din förening
HåseBandet
JD Måleri
Kristianstad Kommun
Fotograf Fredrik
Säsongskort och biljetter

Handbollens Huvudpartner

Dbet

Centrala partners

Myresjöhus SmålandsvillanLivesport Expressen#ViStällerUpp

Lokala partners

Sparbanken SkåneNyskördade morötterABKKristianstadsbladetT-kartorWaipointKHK på Social mediaÅhus BeachHummelClubhouseMAXIBondens SkafferiWikan PersonalWellnessMax KristianstadCoopKarbin
Skånerevision i Skåne-län AB
Stadium föreningskläderStöd din föreningHåseBandetC4 EnergiJD MåleriKristianstad KommunHulténFotograf Fredrik